Tartalom:
-
Bevezető
-
Előfordulás
-
Kórokok
-
Kórfejlődés
-
Tünetek
-
Diagnózis
-
Gyógykezelés
-
Kórjóslat
-
Megelőzés
Bevezető
Ha belenéz a kutyája szájába, könnyen azonosíthatja a felső állkapocs legnagyobb fogát, amelyet tépőfogak is hívunk. Ez a 4. előzápfog, vagyis a P4-es fog. Ez a fog az, amivel a kutya képes akár csontokat is összeroppantani. Ennek megfelelően ez a legnagyobb fog, aminek 3 gyökere van (a többi fognak 1 vagy 2) és a gyökerei 1-2 cm hosszan ülnek a felső állkapocscsontban. A gyökerek csúcsa ezért magasan, az orr hátsó részén, közvetlenül a szem előtt találhatók a koponyacsontban.
Előfordulás
Leggyakrabban a 7 évesnél idősebb kutyákat érinti.
Kórokok
A tépőfog általában csontok és más kemény tárgyak rágása során sérül meg.
Kórfejlődés
Ha megnyílik a tépőfog ürege, a baktériumok fogbélgyulladást okoznak, ami fájdalommal és rágászavarral jár. A gyulladás, a bevérzés és az elhalás miatt gyakori tünet a fog elszíneződése is. A baktériumok betörnek a foggyökér körüli szövetekbe és a véráramba is. A fog elhal és csontvelőgyulladás alakul ki. Az érintett szövetekbe fehérvérsejtek vándorolnak, amelyek igyekeznek megállítani, majd elszigetelni és ellökni a folyamatot. Az elhalt szövetekből és fehérvérsejtekből genny keletkezik, ami egy makacs gyökércsúcsi tályogot alakít ki, ami idővel feltörhet a felső állkapoccsonton keresztül. Ez ismétlődik és végül sipoly keletkezik.
Tünetek
Kezdetben gyakran rágás- és étvágyzavar figyelhető meg. Ezt követően egy kemény, majd hullámzó duzzanat képződik a szem előtt. Ebből rövidesen genny tör fel, ami ismétlődik, ezért egy állandó sipolynyílás alakul ki.
Diagnózis
A diagnózis röntgenvizsgálattal is alátámasztható.
Gyógykezelés
Elvileg kezelhető antibiotikummal, de ezek a betegek soha sem gyógyulnak meg, hanem átmeneti javulás után visszaesnek. Van lehetőség a fog megmentése érdekében bonyolult és költséges fogászati ellátásra is, de ez ritkán eredményes. A leghelyesebb mielőbb kihúzni a beteg fogat.
Kórjóslat
A konzervatívan kezelt betegek kórjóslata rossz, a fogászati kezelésen időben átesetteké jó. Az elhanyagolt esetekben a szem fertőzése, vakság és elhullás is bekövetkezhet.
Megelőzés
A csontetetést kerülni kell és az idős állatok fogazatát félévente meg kell vizsgáltatni állatorvossal.